פרק ד':

מַבָּט כְּלָלִי:

"יִפְתַּח ה' לְךָ אֶת אוֹצָרוֹ הַטּוֹב אֶת הַשָּׁמַיִם
לָתֵת מְטַר אַרְצְךָ בְּעִתּוֹ וּלְבָרֵךְ אֵת כָּל מַעֲשֵׂה יָדֶךָ" (דברים כ"ח)

הפרק מציג נתונים מרתקים על הנסיקה הכלכלית של ישראל ביחס למדינות כלכלה מפותחות בעולם.

יזמות, מעוף, השראה, יצירתיות, חדשנות, כלכלה מפותחת, חכמה, מחקרים פורצי דרך, משילות של חוק ומשפט ועוד… הפכו את ישראל מעם מעונה ומושפל הנתון לגחמתם של שלטונות זרים וממדינה שאך לפני כמה עשורים הייתה בתקופה של צנע למדינה בעלת חוסן כלכלי והיקף צמיחה העולה על  מרבית מדינות העולם המפותח.

את מה שמעטים (אם בכלל) יכלו לצפות לפני כ – 60 שנה, חזו הנביאים לפני אלפי שנים כאשר ניבאו שעם ישראל אשר יתברך בחכמה ובינה יתירה יושפע וישפיע לעולם רעיונות שיביאו איתם ברכה של שפע, חכמה, קידמה וצדק.

מורשת של חדשנות | בישראל הריכוז הגבוה ביותר בעולם של חברות הזנק (סטארטאפים)

מָה בַּפֶּרֶק?

שפע כלכלי

"וִירִשְׁתָּהּ וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ מֵאֲבֹתֶיךָ" (דברים ל' ה')

נתונים, מחקרים והשוואות הנערכות ע"י ארגון המדינות המפותחות בעולם (OECD) וארגוני מחקר נוספים מצביעים על כך שמדינת ישראל הכפילה את התל"ג שלה (תוצר לאומי גולמי לנפש לפי כוח קנייה) ובכך עברה את צרפת, אנגליה ויפן(!). כאשר היציבות הכלכלית שלה מדורגת כמספר 3 בעולם.

הפרק מציג סדרת נתונים על הצמיחה הכלכלית של ישראל ביחס למדינות כלכלה מפותחות בעולם.

מחקרים מצביעים על כך כי מדינת ישראל הכפילה את התל"ג שלה בשנים האחרונות.

חכמה

"וְאָמְרוּ רַק עַם חָכָם וְנָבוֹן הַגּוֹי הַגָּדוֹל הַזֶּה" (דברים ד', ו')

בישראל של היום מתרחשת מהפכה טכנולוגית ומדעית גדולה. תרומותיה של ישראל בולטות במיוחד בגנטיקה, במדעי המחשב, פיזיקה, כימיה, אלקטרוניקה, אופטיקה, מדעי החקלאות והנדסה. 

הפרק מציג מגוון רחב של פיתוחים ישראלים בתחומים שונים, מדדי הצלחה גבוהים במיוחד בפרסי נובל, פרסי מדע , כלכלה,רישום פטנטים ולוחמה צבאית ועוד… הנתונים ממחישים את היכולת הייחודית של עם ישראל כעם חכם, מלא השראה, יצירתיות, יזמות, חדשנות  ומעוף.

”יכול להיות שיש גנום יהודי המביא לכך שיש יהודים רבים הזוכים בפרס נובל והוא תוצאה של הערכים היהודים"
פרופסור אומן | זוכה פרס נובל בכלכלה לשנת 2005 | קרדיט: DMY

תיקון מערכת המשפט

"והשיבה שופטיך כבראשונה ויועציך כבתחילה אחרי כן יקרא לך עיר הצדק קריה נאמנה" (ישעיהו א', כ"ז)

תיקון מערכת המשפט ועקיפת מערכת החוק היא יסוד הגאולה.
בקום המדינה התקיימה תחילתה של הנבואה שמערכת המשפט, החוק והצדק ישובו להנהיג את עם ישראל. כיום יש לנו שופטים, יש בית משפט, יש מערכת חוק, יש משטרה ויש שאיפה למשפט צדק ללא משוא פנים.

הפרק מתאר מקצת מן המאורעות הקשים, העוולות, ההשפלות והגזרות הקשות והגירושים שפקדו את עם ישראל בתקופת הגלות כאשר היינו נתונים תחת מערכת משפט ושלטון דיקטטורי של עמים אחרים.  מגירוש ספרד, דרך סיפורים קשים על היחס האכזרי של השלטונות העולם הערבי, הטורקים ששלטו בארץ, ואפילו הבריטים עד קום המדינה.   

בית המשפט העליון בירושלים | "וְהָאֱמֶת וְהַשָּׁלוֹם אֱהָבוּ"

סִפּוּר:

באשלים שבנגב המגדל הסולארי הגבוה בעולם שצפוי לספק חשמל לכ-120 אלף משקי בית בישראל ובסך הכל 121 מגה ואט של חשמל מאנרגיה מתחדשת – 1% מכלל צריכת החשמל במדינה. עלותו הכוללת של הפרויקט היא 773 מיליון דולר. יותר מ-50,000 מראות על שטח של 665 מגרשי כדורגל שיודעות לעקוב אחרי תנועת השמש. המראות ישמשו לריכוז קרני השמש לכיוונו של דוד גדול שימוקם על המגדל – מה שאמור להביא להרתחת המים שיזינו טורבינת קיטור שתייצר את החשמל. המגדל המתוחכם יחסוך פליטה של 110 אלף טונות של פליטת פחמן דו חמצני.

יִפְתַּח ה' לְךָ אֶת אוֹצָרוֹ הַטּוֹב אֶת הַשָּׁמַיִם
... וּלְבָרֵךְ אֵת כָּל מַעֲשֵׂה יָדֶךָ"

(דברים כ"ח)

"יִפְתַּח ה' לְךָ אֶת אוֹצָרוֹ הַטּוֹב אֶת הַשָּׁמַיִם..."

פְּסוּקֵי נְבוּאָה:

מקבץ חלקי של פסוקי נבואה המופיעים בפרק,
הפרק ממחיש את התגשמות נבואות אלו.

טוב ושפע גשמי
"וְהוֹתִרְךָ ה' לְטוֹבָה בִּפְרִי בִטְנְךָ וּבִפְרִי בְהֶמְתְּךָ וּבִפְרִי אַדְמָתֶךָ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֶיךָ לָתֶת לָךְ: יִפְתַּח ה' לְךָ אֶת אוֹצָרוֹ הַטּוֹב אֶת הַשָּׁמַיִם לָתֵת מְטַר אַרְצְךָ בְּעִתּוֹ וּלְבָרֵךְ אֵת כָּל מַעֲשֵׂה יָדֶךָ וְהִלְוִיתָ גּוֹיִם רַבִּים וְאַתָּה לֹא תִלְוֶה"
(דברים כ"ח)
טוב ושפע גשמי
"וִירִשְׁתָּהּ וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ מֵאֲבֹתֶיךָ"
(דברים ל' ה)
טוב ושפע גשמי
"כִּי ה' אֱלֹהיךָ בֵּרַכְךָ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָךְ וְהַעֲבַטְתָּ גּוֹיִם רַבִּים וְאַתָּה לֹא תַעֲבֹט וּמָשַׁלְתָּ בְּגוֹיִם רַבִּים וּבְךָ לֹא יִמְשֹׁלוּ"
(דברים ט"ו)
חכמה
"וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם כִּי הִוא חָכְמַתְכֶם וּבִינַתְכֶם לְעֵינֵי הָעַמִּים אֲשֶׁר יִשְׁמְעוּן אֵת כָּל הַחֻקִּים הָאֵלֶּה וְאָמְרוּ רַק עַם חָכָם וְנָבוֹן הַגּוֹי הַגָּדוֹל הַזֶּה
(דברים ד' ו' )
חכמה
"וּבְלֵב כָּל חֲכַם לֵב נָתַתִּי חָכְמָה"
(שמות ל"א)
חכמה
"וַיִּתֵּן אֱלֹהים חָכְמָה לִשְׁלֹמֹה וּתְבוּנָה הַרְבֵּה מְאֹד וְרֹחַב לֵב כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל שְׂפַת הַיָּם"
(מלכים א ה')
חכמה
"וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה
(בראשית י"ב ג')
איבוד החכמה בגלות
"וְאָבְדָה חָכְמַת חֲכָמָיו וּבִינַת נְבֹנָיו תִּסְתַּתָּר"
(ישעיהו כ"ט י"ד)
איבוד החכמה בגלות
"מַלְכָּהּ וְשָׂרֶיהָ בַגּוֹיִם אֵין תּוֹרָה גַּם נְבִיאֶיהָ לֹא מָצְאוּ חָזוֹן מֵה'
(איכה ב' ט')
השבת השופטים
"וְאָשִׁיבָה שֹׁפְטַיִךְ כְּבָרִאשֹׁנָה וְיֹעֲצַיִךְ כְּבַתְּחִלָּה אַחֲרֵי כֵן יִקָּרֵא לָךְ עִיר הַצֶּדֶק קִרְיָה נֶאֱמָנָה. צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה וְשָׁבֶיהָ בִּצְדָקָה"
(ישעיהו א' כ"ז)
אין משפט בגלות
"וּבַגּוֹיִם הָהֵם לֹא תַרְגִּיעַ וְלֹא יִהְיֶה מָנוֹחַ לְכַף רַגְלֶךָ וְנָתַן ה' לְךָ שָׁם לֵב רַגָּז וְכִלְיוֹן עֵינַיִם וְדַאֲבוֹן נָפֶשׁ".
(דברים כ"ח ס"ה)
הקודם
הבא

נְתוּנִים וְעוֹבְדוֹת בְּגְרָפִים:

חברות הזנק

בישראל הריכוז הגבוה ביותר בעולם של חברות הזנק. מדי שנה נולדים בישראל כ-1,000 סטרטאפים. כמות חברות הסטרטאפ גבוהה בכל קנה מידה ביחס לעולם, על פי נתונים שמפרסמת חברת המחקר הישראלית IVC-ZAG לרבעון השני של 2017.

חברות הסטרטאפ קיימות בכל תחום אפשרי, וכמות עבודה גבוהה בתחומים הללו.

"וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה" (בראשית י"ב ג')

השקעה במחקר ופיתוח

על פי הדוח הרשמי של ארגון ה-OECD – בקרב מדינות ה-OECD, ישראל ניצבת במקום הראשון בהשקעה במחקר ופיתוח (147), נתון המשקף את הרמה הטכנולוגית הגבוהה של ישראל, ואת ההתפתחות העתידית בתחומים אלו. השוואת ישראל לשאר מדינות OECD, המדינות המפותחות בעולם, ניתן לראות בגרף הבא:

על פי אותו דוח של הOECD  ישראל היא אחת המדינות הראשונות בעולם בהשקעה כספית במחקר ופיתוח (חשיבה על העתיד). בנוסף, היא אחת המדינות הראשונות בעולם שהאוכלוסייה בה משכילה (תואר ראשון ויותר). הרבה הרבה מעל הממוצע של המדינות המפותחות. שילוב של אנשים משכילים וגם השקעה גדולה בפיתוח הווה ועתיד, קיים רק בישראל.

הֲיָדַעְתָּ?

עד לשנת 2017, 201 מתוך 892 זוכי פרס נובל היוקרתי, היו יהודים (למעט 24 מוסדות שזכו בפרס נובל לשלום). היהודים הם 22.5% מכלל פרסי נובל. מכיוון שהיהודים מהווים כ-0.2% מאוכלוסיית העולם, הרי ששיעור הזכיות אצל היהודים הוא פי 112.5 מהעולם. או 11,250% מעל הממוצע העולמי.
17 מתוך 64 זוכים בפרס טיורינג שנחשב "הנובל של מדעני המחשב" הם יהודים.


8 יהודים זכו בפרס פילדס, ב-18 פעמים שהוענק הפרס. מדליית פילדס היא הפרס היוקרתי במתמטיקה. הענקת הפרס נעשית במסגרת הקונגרס הבינלאומי של המתמטיקאים. המדליה מקבילה המתמטית לפרס נובל, שאינו מוענק בתחום זה.

מדליית ג'ון בייטס קלארק היא פרס שמעניקה התאחדות הכלכלנים האמריקנית לכלכלן אמריקני. 10 מתוך 39 הזוכים, יהודים.

סִרְטּוֹנִים: