פרק א':

מַבָּט כְּלָלִי:

"הִנְנִי מֵבִיא אוֹתָם מֵאֶרֶץ צָפוֹן וְקִבַּצְתִּים מִיַּרְכְּתֵי אָרֶץ...
קָהָל גָּדוֹל יָשׁוּבוּ הֵנָּה" (ירימיהו ל"א ז')

הפרק עוקב אחר התממשות הנבואות המתארות את פיזור עם ישראל בתפוצות לאורך כל תקופת הגלות ומצד שני את התהליך ההיסטורי המהפכני של קיבוץ הגלויות והעליה הגדולה לארץ ישראל.

עלייה ארצה מ - 102 מדינות | וקִבַּצְתִּ֥י אֶתְכֶ֖ם מִכׇּל־הָאֲרָצ֑וֹת וְהֵבֵאתִ֥י אֶתְכֶ֖ם אֶל־אַדְמַתְכֶֽם" (יחזקאל לו כד)

מָה בַּפֶּרֶק?

העלייה לארץ ישראל

"וְאַתֶּם תְּלֻקְּטוּ לְאַחַד אֶחָד בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (ישעיהו כז, יב)

סקירת רצף העלייה לארץ ישראל מ כ- 102 מדינות(!): מתקופת המקובלים מלפני כ – 450 שנה, דרך עליות מלפני כ – 200 שנה מתימן, מרוקו, אירופה ורוסיה. הצהרת בלפור, עליות הציונות, עליות שהגיעו בעקבות קום המדינה, עליית יהדות אתיופיה, עליית ברית המועצות, עליות מצפון אמריקה ועוד…

נגן וידאו

מתקשים להאמין  

וַתֹּאמֶר צִיּוֹן עֲזָבַנִי ה' וַאדֹנָי שְׁכֵחָנִי (ישעיהו מט, יד)

תיאור עדויות היסטוריות המצביעות על תחושת חוסר אמון אשר ליוותה חלק מיהדות הגולה באשר להתכנות והתממשות תהליך של קיבוץ גלויות עוד בתקופתם. מתוך כך הפרק מתאר כמה ניסיונות כושלים לאפשר התבססות יהודית בגולה בניגוד לנבואות הנביאים.

תמונה מתוך סידור רפורמי | התפילה 'לקיבוץ גלויות' הוסרה .

רצף העלייה וחיסול הגלות

וַאֲבַדְתֶּם בַּגּוֹיִם וְאָכְלָה אֶתְכֶם אֶרֶץ אֹיְבֵיכֶם. (ויקרא כו, לח)

בפרק גרפים ונתונים רשמיים הסוקרים לאורך הגלות את פיזור היהודים בארצות העולם ומצביעים כיצד מתחולל שינוי דרמטי במאה השנים האחרונות, כאשר תנועה הולכת וגדלה  של עליה המונית לארץ היוצרת גידול משמעותי באוכלוסיית היהודים במדינת ישראל ביחס לאוכלוסייתם בשאר מדינות העולם.

במקביל ניתן לראות גם נתונים המלמדים על התמעטות היהודים בגלות ע"י מאורעות השואה האיומה ותהליכי התבוללות הולכים וגוברים לאחריה.

הפרק מראה כי כל התהליכים וההתרחשויות אשר התרחשו בתקופת הגלות הארוכה ובעלייה לארץ לאורך מאה השנים האחרונות התחוללו בהתאמה מדויקת לנבואות הנביאים.

היכל השמות - יד ושם | "ואבדתם בגויים...."

סִפּוּר:

הברון הירש היה עשיר עצום ונדבן גדול, והוא חשב רבות איך אפשר להציל בכספו את עם ישראל מכל הפרעות, השנאה והדלות שהיו באירופה בימים ההם. הוא ראה את ארץ ישראל שממה, טורקים וערבים נבערים מדעת שולטים בה, השוחד שולט ביד רמה, פורעים פרעות ושופכים דמים. הוא ראה איך האדמה רועדת והבתים נהרסים. מלריה וקדחת מפילות חללים, והמצב הכלכלי קשה מנשוא.

על מנת לסייע ליהודים לצאת מהמצב הזה, הקים הברון הירש קרן, ובה הון עתק, על מנת לעודד את היהודים להגר לאמריקה. מיליוני יהודים מאירופה היגרו לארצות הברית. גם יהודים מסוריה ומארץ ישראל קיבלו ממנו סיוע גדול לעזוב את מקום מגוריהם ולהגר ליבשת אמריקה. שם הוא חשב שהם יצליחו כלכלית, יצאו ממעגל העוני ולא יהיו עוד נטל כלכלי.

בכספו העצום הוא קנה קרקעות בארגנטינה והקים שם חוות. הוא מימן ליהודים כרטיסי נסיעה באונייה על חשבונו, הקים מוסדות ובהם הוא לימד אותם את השפה האנגלית והספרדית ולימד אותם מקצוע שיוכלו להתפרנס ממנו בכבוד.

חשבון התרומות שלו היה אדיר. בערכים של ימינו מדובר בסכום עתק של מיליארדי דולרים. בפגישתו עם הרצל אמר לו הברון הירש שהוא מוכן לתרום את כל הונו העצום למען גאולת עם ישראל. הייתה לו אהבה גדולה לעם ישראל, אבל הוא לא האמין בתחילה בהתיישבות בארץ ישראל

בשלב הראשון הוא הצליח. חצי מיליון יהודים היגרו לארגנטינה והתפרנסו היטב. לארצות הברית גם היגרו מיליוני יהודים שחיו חיי רווחה כלכלית. לארץ ישראל הגיעו עשרות אלפים בלבד.

 

מאז עברו 120 שנה, וכשמסתכלים על תוצאות מעשיו רואים דבר נורא. רוב היהודים שהוא עזר להם להגר לאמריקה התבוללו בנישואי תערובת, איבדו את הזהות היהודית, שכחו שהם יהודים. מחצי מיליון היהודים שהיגרו לארגנטינה נשארו פחות מרבע מיליון יהודים.

מסתבר שרצון טוב ונדיבות רבה לא מספיקים בשביל לעזור לעם ישראל. צריך לדעת כי אלוקים נשבע לאבותינו להחזיר אותנו אל הארץ הזאת, והוא זה שמנהל את העולם.

סִרְטּוֹנִים:

עליית יהדות אתיופיה: למעלה מארבעים אלף בעלי זכות עלייה לישראל ויהודים הועלו על ידי הסוכנות היהודית מרחבי אתיופיה, חלקם במבצעים חשאיים כ"מבצע משה" ואחרים במבצעים גלויים כ"מבצע שלמה" ומבצע "כנפי יונה". אלפים נפטרו בדרך לישראל. בצילום: כהני העדה בטקס אזכרה לנפטרים בהר הרצל.

"אִם יִהְיֶה נִדַּחֲךָ בִּקְצֵה הַשָּׁמָיִם מִשָּׁם יְקַבֶּצְךָ ה' אֱלֹהיךָ וּמִשָּׁם יִקָּחֶךָ: וֶהֱבִיאֲךָ ה' אֱלֹהיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יָרְשׁוּ אֲבֹתֶיךָ וִירִשְׁתָּהּ וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ מֵאֲבֹתֶיךָ"

(דברים ל')
"וָאֶשָּׂא אֶתְכֶם עַל כַּנְפֵי נְשָׁרִים" (שמות יט ד)

פְּסוּקֵי נְבוּאָה:

מקבץ חלקי של פסוקי נבואה המופיעים בפרק,
הפרק ממחיש את התגשמות נבואות אלו.

שיבת עם ישראל לארצו:
"וְשָׁב ה' אֱלֹהיךָ אֶת שְׁבוּתְךָ וְרִחֲמֶךָ וְשָׁב וְקִבֶּצְךָ מִכָּל הָעַמִּים אֲשֶׁר הֱפִיצְךָ ה' אֱלֹהיךָ שָׁמָּה: אִם יִהְיֶה נִדַּחֲךָ בִּקְצֵה הַשָּׁמָיִם מִשָּׁם יְקַבֶּצְךָ ה' אֱלֹהיךָ וּמִשָּׁם יִקָּחֶךָ: וֶהֱבִיאֲךָ ה' אֱלֹהיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יָרְשׁוּ אֲבֹתֶיךָ וִירִשְׁתָּהּ וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ מֵאֲבֹתֶיךָ" 
 (דברים ל')
שיבת הבנים לגבולם:
"כֹּה אָמַר ה' קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע נְהִי בְּכִי תַמְרוּרִים רָחֵל מְבַכָּה עַל בָּנֶיהָ מֵאֲנָה לְהִנָּחֵם עַל בָּנֶיהָ כִּי אֵינֶנּוּ: כֹּה אָמַר ה' מִנְעִי קוֹלֵךְ מִבֶּכִי וְעֵינַיִךְ מִדִּמְעָה כִּי יֵשׁ שָׂכָר לִפְעֻלָּתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ מֵאֶרֶץ אוֹיֵב וְיֵשׁ תִּקְוָה לְאַחֲרִיתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם"
(ירמיהו ל"א, כ)
הקודם
הבא

נְתוּנִים וְעוֹבְדוֹת בְּגְרָפִים:

הגרפים המוצגים כאן מתארים את השינוי והתנועה המשמעותית שהתחוללה ב – 100 השנים האחרונות במספר היהודים ההולך וגדל במדינת ישראל ביחס למספר היהודים בשאר מדינות העולם. (שימו לב לשנים)

"כֹּה אָמַר ה' מִנְעִי קוֹלֵךְ מִבֶּכִי וְעֵינַיִךְ מִדִּמְעָה  כִּי יֵשׁ שָׂכָר לִפְעֻלָּתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ מֵאֶרֶץ אוֹיֵב  וְיֵשׁ תִּקְוָה לְאַחֲרִיתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם"

הקודם
הבא

• האם ניתן לשער את המשך עליית הגרף? 
• האם נוכל לשער כמה יהודים יהיו כאן בארץ בשנת 2030?

לפי חוקי הסטטיסטיקה זה צריך להראות כך:  

הֲיָדַעְתָּ?

העלייה הראשונה המשמעותית לארץ ישראל לאחר כ – 1500 שנות גלות הייתה בתקופת המקובלים (לפני כ – 450 שנה) כאשר אלפי יהודים ממגורשי ספרד עלו לארץ.

גם לאחר עליות המקובלים, עליות החסידים ותלמידי הגר"א מאירופה, עליית הרש"ש מתימן, האור חיים הקדוש ועשרות תלמידיהם הייתה אוכלוסיית היהודים בארץ ביחס לעולם מונה רק כ-0.5% העם היהודי בעולם.
העליה המשמעותית בגודלה הייתה לאחר קום המדינה.

המלך ג'ורג' החמישי אשר תמך בהצהרת בלפור נפגש לאחר מלחמת העולם הראשונה עם ד"ר ויצמן. וכך מצטט ד"ר ויצמן את דברי המלך גורג' החמישי בפגישתם: "כתוב בתורה כי עתידים בני ישראל לשוב לארצם, ואני שמח שממלכתי תסייע לכך".   
(בספר הרחבה על תמיכתו של המלך ג'ורג החמישי). 

ב – 1970 היה אחוז היהודים אשר נישאו בנישואי תערובת עומד על 17%.
10 שנים אחרי כן בלבד(!) ב – 1980 המספר כבר זינק ל – 40% וכיום לצערנו הרב הוא עומד על 58%(!).

כנאמר בתורה:
וַאֲבַדְתֶּם בַּגּוֹיִם וְאָכְלָה אֶתְכֶם אֶרֶץ אֹיְבֵיכֶם (ויקרא כו לח).  

עליית יהדות ברית המועצות: העלייה מברית המועצות התחילה בסוף שנות ה-80 אך רוב העולים הגיעו בתחילת שנות ה-90. בהמהלך העלייה עלו מאות אלפים לישראל, עד שבשנת 2000 הגיע העולה המיליון(!).