פרק ג':

(יחזקאל ל"ז ה')

מַבָּט כְּלָלִי:

עוצמה מתפתחת

"וְהָיָה שְׁאֵרִית יַעֲקֹב בַּגּוֹיִם בְּקֶרֶב עַמִּים רַבִּים כְּאַרְיֵה בְּבַהֲמוֹת יַעַר כִּכְפִיר בְּעֶדְרֵי צֹאן אֲשֶׁר אִם עָבַר וְרָמַס וְטָרַף וְאֵין מַצִּיל" (מיכה ה 'ז').

הפרק עוקב אחר תהליך כיבוש הארץ ממלחמת העצמאות ועד ימינו אנו.

עם תהליך שיבת ציון הופך עם ישראל מעם נרדף וחלש בתקופת הגלות למעצמה צבאית בקני מידה עולמי. 

בפרק אוסף נתונים וגרפים העוקבים אחרי מאורעות מלחמות ישראל מקוּם הַמְּדִינָה. הנתונים מגלים היקף רחב של ניצחונות, מבצעים מרהיבים ויכולות צבאיות מרשימות של ישראל שרבים מהם נלמדות עד היום בכל צבאות העולם.

כמו כן הפרק עוקב אחר מגוון פיתוחים ישראליים בתחום הטכנולוגיה הצבאית שפותחו לאורך עשרות השנים האחרונות. פיתוחים אלו מעמידים את ישראל בקדמת החדשנות בין מעצמות העולם. 

הנתונים בפרק מצביעים באופן ברור על התגשמות הנבואות (ראו כאן בהמשך) המנבאות על ניצחון מוחץ של ישראל על אויביהם, ירושת הארץ ושיבת העוצמה והעוז של ישראל כחלק מתהליך שיבת ציון. 

מָה בַּפֶּרֶק?

מפחד לגבורה

וְהַנִּשְׁאָרִים בָּכֶם וְהֵבֵאתִי מֹרֶךְ בִּלְבָבָם בְּאַרְצֹת אֹיְבֵיהֶם וְרָדַף אֹתָם קוֹל עָלֶה נִדָּף וְנָסוּ מְנֻסַת חֶרֶב וְנָפְלוּ וְאֵין רֹדֵף" (ויקרא כ"ו ל"ו)

קללת הגלות הביאה בעם ישראל פחד, חולשה ומורך לב ובשיבת ישראל לארצו שבו העוצמה, הכח, היצירתיות והאומץ. מעם נרדף הפכה ישראל למעצמה המדורגת בשורה אחת עם המעצמות הגדולות בעולם.

אימון חיילי צה"ל 2018 | "כְּאַרְיֵה בְּבַהֲמוֹת יַעַר" (מיכה ה' ז').

הסכמת האומות להקמת המדינה

"וְרָאוּ גוֹיִם צִדְקֵךְ וְכָל מְלָכִים כְּבוֹדֵךְ" (ישעיהו סב, א-ב)

ציטוטים וסיפורים היסטוריים מצביעים על העובדה שלא מעט מההחלטות שקיבלו ראשי המדינות בעולם לתמוך ולסייע בהקמת המדינה היהודית נבעו מתוך הכרה עמוקה בנבואות הנביאים על הקשר של ישראל לארצם ובעוצמתם המיוחדת.

המסמך עליו חתם הנשיא טרומן שבו הכירה ארצות הברית במדינת ישראל, דקות ספורות לאחר שהכריזה על עצמאותה.

ניצחון במלחמות

יָדַעְתִּי כִּי נָתַן ה' לָכֶם אֶת הָאָרֶץ וְכִי נָפְלָה אֵימַתְכֶם עָלֵינוּ וְכִי נָמֹגוּ כָּל ישְׁבֵי הָאָרֶץ מִפְּנֵיכֶם" (יהושע ב' ט')

אוסף נתונים וגרפים העוקב  אחרי מאורעות מלחמות ישראל, מצביע על פערים עצומים ביחסי הכוחות והיכולות הצבאיות המעטות של ישראל הן בכמות הלוחמים והן באיכות הנשק מול האויבים הרבים אשר לחמו בנו בכל מלחמות ישראל. בנוסף על גורמים רבים נוספים אשר העמידו את ישראל בעמדות פתיחה קשות מאד מול האויב. ומצד שני נתונים וגרפים המשקפים את תוצאות המלחמה המצביעים באופן ברור על התגשמו הנבואות המנבאות את ניצחון ישראל ועוצמתם המתפתחת. 

עוצמה מתפתחת

"קֹלֵעַ בָּאֶבֶן אֶל הַשַּׂעֲרָה וְלֹא יַחֲטִא" (שופטים כ' ט"ז)

הפרק מתאר את הנסיקה המשמעותית בהתפתחות היכולת והעוצמה הצבאית של ישראל לאורך עשרות השנים האחרונות. מבצעים מרשימים מעבר לקוי האויב ללא אבדות בקרב, יכולות טכנולוגיות מהגבוהות בעולם כגון שיגור לוויינים לחלל, פיתוח טילים מיוחדים, מערכות לייזר, מערכות הגנה משוכללות, ומערכות אוטומטיות ועוד…    

רכב לא מאויש | הרובהטל
מלט ההרון - כלי טיס לא מאויש | בשירות צה"ל וצבאות אחרים בעולם.
טיל הברק - 8
משוגר מספינות ומגן עליהן
מערכת מעיל רוח
טיל החץ | מערכת הגנה נגד טילים בליסטיים
שיגור הלווין אופק 7
הקודם
הבא

סִרְטּוֹנִים:

"וֶהֱבִיאֲךָ ה' אֱלֹהיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יָרְשׁוּ אֲבֹתֶיךָ וִירִשְׁתָּהּ".

(דברים ל' ה)

קֹלֵעַ בָּאֶבֶן אֶל הַשַּׂעֲרָה וְלֹא יַחֲטִא

(שופטים כ' כ"ז)

פְּסוּקֵי נְבוּאָה:

מקבץ חלקי של פסוקי נבואה המופיעים בפרק,
הפרק ממחיש את התגשמות נבואות אלו.

מורך לב בתקופת הגלות
"וְהַנִּשְׁאָרִים בָּכֶם וְהֵבֵאתִי מֹרֶךְ בִּלְבָבָם בְּאַרְצֹת אֹיְבֵיהֶם וְרָדַף אֹתָם קוֹל עָלֶה נִדָּף וְנָסוּ מְנֻסַת חֶרֶב וְנָפְלוּ וְאֵין רֹדֵף: וְכָשְׁלוּ אִישׁ בְּאָחִיו כְּמִפְּנֵי חֶרֶב וְרֹדֵף אָיִן וְלֹא תִהְיֶה לָכֶם תְּקוּמָה לִפְנֵי אֹיְבֵיכֶם.
(ויקרא כ"ו ל"ו)
קללת הגלות: פחד וחוסר ביטחון
"וְהָיוּ חַיֶּיךָ תְּלֻאִים לְךָ מִנֶּגֶד וּפָחַדְתָּ לַיְלָה וְיוֹמָם וְלֹא תַאֲמִין בְּחַיֶּיךָ: בַּבֹּקֶר תֹּאמַר מִי יִתֵּן עֶרֶב וּבָעֶרֶב תֹּאמַר מִי יִתֵּן בֹּקֶר מִפַּחַד לְבָבְךָ אֲשֶׁר תִּפְחָד וּמִמַּרְאֵה עֵינֶיךָ אֲשֶׁר תִּרְאֶה" .
(דברים כ"ח ס"ה)
עוצמה מתפתחת:
"וַיּוֹרֶשׁ ה' מִפְּנֵיכֶם גּוֹיִם גְּדֹלִים וַעֲצוּמִים וְאַתֶּם לֹא עָמַד אִישׁ בִּפְנֵיכֶם עַד הַיּוֹם הַזֶּה: אִישׁ אֶחָד מִכֶּם יִרְדָּף אָלֶף כִּי ה' אֱלֹהיכֶם הוּא הַנִּלְחָם לָכֶם כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָכֶם"
(יהושע כ"ג)
תיאור הכרת העוצמה של ישראל ע"י האומות:
יָדַעְתִּי כִּי נָתַן ה' לָכֶם אֶת הָאָרֶץ וְכִי נָפְלָה אֵימַתְכֶם עָלֵינוּ וְכִי נָמֹגוּ כָּל ישְׁבֵי הָאָרֶץ מִפְּנֵיכֶם"
(יהושע ב' ט')
תיאור הכרת העוצמה של ישראל ע"י האומות:
"לֹא הֶאֱמִינוּ מַלְכֵי אֶרֶץ כֹּל יֹשְׁבֵי תֵבֵל כִּי יָבֹא צַר וְאוֹיֵב בְּשַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלִָם".
(איכה ד' י"ב)
תיאור הכרת העוצמה של ישראל ע"י האומות:
"וְהָיָה שְׁאֵרִית יַעֲקֹב בַּגּוֹיִם בְּקֶרֶב עַמִּים רַבִּים כְּאַרְיֵה בְּבַהֲמוֹת יַעַר, כִּכְפִיר בְּעֶדְרֵי צֹאן אֲשֶׁר אִם עָבַר וְרָמַס וְטָרַף וְאֵין מַצִּיל
(מיכה ה' ו'-ז)
נבואות המנבאות על העוצמה והניצחון של ישראל:
"וְיִרַשׁ זַרְעֲךָ אֵת שַׁעַר אֹיְבָיו"
(בראשית כ"ב י"ז)
נבואות המנבאות על העוצמה והניצחון של ישראל:
"וּרְדַפְתֶּם אֶת אֹיְבֵיכֶם וְנָפְלוּ לִפְנֵיכֶם לֶחָרֶב: וְרָדְפוּ מִכֶּם חֲמִשָּׁה מֵאָה וּמֵאָה מִכֶּם רְבָבָה יִרְדֹּפוּ וְנָפְלוּ אֹיְבֵיכֶם לִפְנֵיכֶם לֶחָרֶב" .
(ויקרא כ"ו ז')
נבואות המנבאות על העוצמה והניצחון של ישראל:
"וֶהֱבִיאֲךָ ה' אֱלֹהיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יָרְשׁוּ אֲבֹתֶיךָ וִירִשְׁתָּהּ".
(דברים ל' ה)
הקודם
הבא

נְתוּנִים וְעוֹבְדוֹת בְּגְרָפִים:

המלחמות במספרים:

הגרפים שלפניכם מראים את הפערים העצומים שהיו ביחסי הכוחות לפני המלחמות ואת תוצאות הניצחונות אחרי המלחמות.

במלחמת ששת הימים לדוגמא חיסל חיל האוויר הישראלי 451 מטוסי אוייב ב-8 שעות! גם מלחמת יום כיפור הצרובה בכאב גדול כמלחמה קשה מאד, ניתן לראות שלמרות ההפתעה הצליחו כוחות צה"ל לכתר את הארמיה השנייה של הצבא המצרי ולהדוף את הצבא הסורי עד פאתי דמשק. בגרפים ניתן לראות יחסי אבדות במלחמה של פי 10 ומעלה לאויב.

" וְיִרַשׁ זַרְעֲךָ אֵת שַׁעַר אֹיְבָיו" (בראשית כ"ב י"ז)

הקודם
הבא

הֲיָדַעְתָּ?

• במלחמת ששת הימים חיסל חיל האוויר הישראלי 451 מטוסי אוייב ב-8 שעות!

• בתחילת מלמת לבנון הראשונה צה"ל השמיד 19 סוללות של טילי קרקע – אוויר. סוריה הטילה את מיטב כוחותיה האוויריים. בקרבות הללו הופלו 97(!) כלי טייס של חיל האוויר הסורי כאשר לחיל האוויר הישראלי לא היו כל אבדות.

מטוסי סופה בשמי הארץ | Fliker חיל האוויר

בדירוג אוניברסיטת פנסילבניה מדורגת מדינת ישראל בין 10 המעצמות בעולם, למרות שאין היא מונה מיליארדי תושבים או מאות מליונים כמו המדינות שלפניה ברשימה.
'עוצמה' היא קטגוריה המשקללת כח צבאי, בריתות בינלאומיות, השפעה כלכלית והשפעה פוליטית. מדינת ישראל, שמונה פחות מ-9 מליון תושבים, נמצאת בשורה אחת עם כל המעצמות הגדולות בעולם.

דירוג העוצמה:
1. ארה"ב     5. גרמניה
2. רוסיה      6. צרפת
3. סין          7. יפן
4. בריטניה   8. ישראל

במלחמת ששת הימים נלחמו מול ישראל עשר מדינות מהן: מצרים, ירדן, סוריה, סודן, לוב, עירק, מרוקו ואלג'יר.

ישראל היא אחת מתשעה מדינות בכל העולם שמשגרת לוויינים לחלל.

שיגור הלווין הישראלי אופק 7

סִפּוּר:

מרן הרב מרדכי אליהו זצוק"ל סיפר מעשה: לפני מספר שנים היה אצלי יהודי זקן בשם יצחק נחום, והוא הביא לי מברק בו הזמין את רבין אחרי מלחמת ששת הימים, שיכבד אותם במעמד שעשו במכון הרמב"ם בתל-אביב. יצחק רבין לא יכול היה להגיע. ביקש ממנו יצחק נחום שיכתוב לו כמה מילים בעניין הניצחון של מלחמת ששת הימים. ויצחק רבין, הרמטכ"ל, כתב לו: "מֵאֵת ה' הָיְתָה זֹּאת הִיא נִפְלָאת בְּעֵינֵינוּ" – ועל זה חתם "רב אלוף יצחק רבין".

מרן הרב גם סיפר על רבה הראשי של חיפה, הרב שאר ישוב הכהן זצ"ל, שהזמין את יצחק רבין להשתתף בדינֵר של ישיבת מכון אריאל שנערכה בארצות – הברית. כל זה היה בתקופת הסקאדים במלחמת המפרץ. רבין נענה והגיע, ואמר שברצונו לגלות במעמד זה שאילו ידע עם ישראל מה שהגויים תכננו לעשות עמנו, הרי שכולם היו מודים בפה מלא שמה ששרדנו את אותן התקפות היה נס גלוי מהשמים, ואילו כל תכניותיהם היו יוצאות לפועל, לא היה נשאר מאתנו שריד ופליט.